"V Hluboké zimě jsem konečně pochopil, že se ve mně skrývá nepřemožitelné léto." Albert Camus

Sesterstvo Putovních Kalhot

14. února 2008 v 15:25 |  about books
Sesterstvo Putovních Kalhot
Ann Brasharesová
264 stran
Léto začíná a čtyři kamarádky - Carmen, Tibby, Bridget a Lena - se těší, až si ho užijí. Tentokrát však prázdniny netráví společně jako každý rok, ale každá se chystá úplně jinam, než ty ostatní: Carmen jede do Již. Karolíny za tátou, Bridget odlétá na fotbalový tábor v Baja California, Lena a její sestra Effie mají prožít dva měsíce v Řecku s prarodiči, jediná Tibby zůstane doma. Rozhodnou se proto založit Sesterstvo Putovních kalhot - na první pohled docela obyčejných džínů, které však padnou zázračně všem a mají své osobité kouzlo.
Prolog
Byli jednou jedny kalhoty. Byly to úplně obyčejné kalhoty - džíny. modré, samozřejmě. Nebyla to ale taková ta tvrdá a nová modrá, kterou je často vidět první den školy. Tyto kalhoty byly měkce až vyzývavě modré, na kolenou a v sedu trochu vybledlé a sbílými vlnkami dole na záložkách....

Než se dostaly k nám, hodně si užily. To bylo vidět. Myslím, že obchod se zbožím z druhé ruky je svým způsobem taková úschovna. Cokoliv si tam koupíte, vděčí za mnohé svým předchozím majitelům. Naše kalhoty nebyly jako nějaké neurotické štěňátko odstavené od rodičů, které štěká od rána do večera až do ochraptění. Byly spíš jako dospělí pes, jehož rodina milovala, ale musela se přestěhovat do paneláku nebo možná do Koreje ( je to Korea?), kde lidé někdy psy jedí.
Poznala jsem, že kalhoty nepřišly do našich životů vinou nějaké tragédie. Byly pouze svědkem jednoho z těch pravidelných, ale bolestivých životních přechodů. To je pro ně, jak se ukazuje, typické.
Byly to kalhot ušlechtilé, ale skromné. Mohli jste se na ně zběžně podívat a říct si : " No jo, kalhoty, " nebo jste se mohli zastavit a pořádně se zadívat na krásnou spletitost barev a švů. Nenutily vás, abyste je obdivovaly. Spokojily se s tím, že prostě plní svůj úkol, když zakrývají váš zadek, aniž by ho dělaly větší, než doopravdy je.
MY SESTERSTVO, TÍMTO USTANOVUJEME NÁSLEDUJÍCÍ PRAVIDLA DŮLEŽITÁ PRO POUŽÍVÁNÍ PUTOVNÍCH KALHOT
1. Kalhoty nesmíš nikdy prát.
2. Kalhoty nikdy nesmíš ohrnovat. Je to trapné a nikdy to trapné být nepřestane.
3. Když máš na sobě Kalhoty, nesmíš nikdy říkat slovo "děsně". Nikdy si v nich taky nesmíš pomyslet "jsem děsně tlustá".
4. Nikdy nesmíš dovolit klukovi, aby ti Kalhoty stáhl (ačkoliv si je v jeho přítomnosti můžeš svléknout sama).
5. Když máš na sobě Kalhoty, nesmíš se dloubat v nose. Ovšem můžeš si příležitostně poškrabat nosní dírku, když potřebuješ.
6. Musíš dodržovat náležitý postup při zdokumentování doby, po kterou jsi měla Kalhoty u sebe.
7. Musíš přes léto psát svým Sestrám, bez ohledu na to, jak si bez nich užíváš.
8. Kalhoty musíš předávat svým Sestrám podle pokynů stanovených Sesterstvem. Nesplnění tohoto požadavku povede k přísnému potrestání na našem nejbližším setkání.
9. Kalhoty nesmíš nosit s tričkem zastrčeným dovnitř a s páskem. Viz. Pravidlo č. 2.
10. Nezapomeň: Kalhoty = Láska. Měj ráda svoje kámošky. Měj ráda sebe.
Já osobně tuhle knížku zbožňuju, a můžu ju číst pořád dokola. Je to prostě o kamarádství a různých "problémech" nás mladých a určitě se tam najdete i vy sami...:)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lucy Lowett ♥[SB]♥ Lucy Lowett ♥[SB]♥ | Web | 29. května 2008 v 21:37 | Reagovat

Viděla jsem film, i knížka může být dobrá ^^

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama